Za hľadaním zvukovej a   technickej excelentnosti.

 
Bio

 

 

Tibor Iván (1988 ) po ukončení Konzervatória J.L.Bellu pokračoval v štúdiu na prestížnej Sibeliovej Akadémii v Helsinkách kde v júni 2016 ukončil kompletné vysokoškolské štúdium v sólovej hre na akordeóne/vážna hudba, v triede u jedného z najuznávanejších koncertných akordeonistov a pedagógov, u Mika Väyrynen. 

 

Absolvoval majstrovské kurzy u svetoznámych pedagógov ako sú Joseph Macerollo, Elina Mustonen, Stefan Hussong, Friedrich Lips , Janne Rättyä.

V rámci umeleckej rezidencie SNGG štúdia v Novej synagóge Žilina v lete 2019, sa podieľal o vznik sólovej skladby pre akordeón Aspects of Intuition od Petra Duchnického. 

Predstavil sa na pódiách ako sú napríklad Európsky hudobný festival Viata e Frumoasa v Bukurešti, Štátne divadlo Košice, nahraval pre rádio Devín, vystupoval na rôznych hudobných festivaloch po Slovensku. Koncertoval vo Fínsku, Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku,

Pôsobí najmä sólovo ale aj v rôznych zoskupeniach a to hlavne v duách s gitarou,

s flautou, s violončelom. V Roku 2012 založil Tangazzo Quartet ktoré sa

koncentruje na Argentínske nové tango Astora Piazzollu.

Tibor Iván od roku 2009 pôsobí v Helsinkách a venuje sa interpretácii nie len súčasnej akordeónovej hudbe ale aj hudbe rôznych štýlových období. Jeho recitály sú často obohatené skladbami barokových skladateľov a skladbami od klavírnych majstrov ako sú napríklad Sergej Rachmaninov, Alexander Scriabin, Franz Liszt a iní.

Tibor Iván pochádza z Veľkého Krtíša a už ako 8 ročný sa rozhodol pre svoju profesiu. Jeho talent sa prejavil veľmi skoro, o čom svedčia aj niekoľké ocenenia z interpretačných súťaží na Slovenku počas štúdia na ZUŠ pod vedením Jozefa Škamlu. 

 

Neskôr pokračoval v štúdiu sólovej hry na akordeóne na Konzervatórium J. L. Bellu v Banskej Bystrici pod vedením Mgr. Igora Vlacha ktorý mu odporučil zmenu klávesového akordeónu za gombíkový. Práve túto zmenu považuje Tibor za kľúčovú v jeho kariére. Sólovú kariéru odštartoval recitálom v Maďarsku ako 17 ročný a začal sa významnejšie zviditeľňovať hlavne v podaní sólových recitálov po celom Slovensku ale i v zahraničí.

Za vynikajúce výsledky sa stal jeho sponzorom Rotary Club BB na rok 2008. Taktiež získal niekoľko ocenení na domácich a medzinárodných akordeónových súťažiach (2005 – 1. miesto a titul laureáta, akordeónová súťaž Tvrdošín,  2005 - 1. Miesto, titul laureáta a cena za najlepšiu interpretáciu povinnej skladby Dekameron od Milana Nováka na Medzinárodnej Akordeónovej Súťaži v Poprade, 2007 a 2008 - Zlaté pásmo akordeónová súťaž Tvrdošín, 2008 - 2. miesto súťaž Slovenských Konzervatórií  v hre na Akordeón, 2009 - 3. miesto MAS.  Dunajská Streda, 2013 – strieborné pásmo MAS Svet Akordeónu v Castelfidardo, Taliansko, 2013 – 2. Miesto MAS D. Streda).

DSC_0266_edited.jpg
15166_1262954823336_7087493_n.jpg
Tangazzo.jpg
tibor-ivn-sol-koncert---akordenov-recitl
Koncert,.jpg
Koncert_edited.jpg
Kontakt

tiborivan147@gmail.com           mob: +358 453253163

koncert.jpg
Sibelius Academy.jpg
 
 
 
 
S Igorom Vlachom.jpg
  • YouTube

©2017 BY TIBOR IVÁN ACCORDIONIST. PROUDLY CREATED WITH WIX.COM